Array ( [0] => 1 )

plakatczochralski-fill-981x1382

20 kwietnia 2017 r. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Kcynia zapraszają na międzynarodowe seminarium z udziałem laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – prof. Klausa von Klitzinga.

Wydarzenie ma na celu promowanie postawy prof. Jana Czochralskiego – bycia innowacyjnym i odważnym w proponowaniu światu nowoczesnych technologii i rozwiązań naukowo-badawczych. Wezmą w nim udział światowej klasy specjaliści, w tym laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – prof. Klaus von Klitzing z Instytutu Maxa Plancka w Stuttgarcie.
W obszarze nauki i techniki oraz badań stosowanych jest niewiele postaci, które dawałyby bezpośredni przykład wskazujący na synergię badań oraz ich zastosowań innowacyjno-technologicznych w praktyce i życiu codziennym – mówi Prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. inż. Adam Gadomski.
Jedną z nich jest światowej sławy chemik, krystalograf oraz materiałoznawca – prof. Jan Czochralski, pochodzący z Kcyni (województwo kujawsko-pomorskie) – dodaje.
Tematyka spotkania będzie dotyczyć zagadnień praktycznych, opartych na przykładach z życiorysu prof. Jana Czochralskiego, które zawierają m.in: patent na skład metalu B używanego w światowym kolejnictwie do końca lat 60. , konstrukcję radiomikroskopu – pierwowzoru skaningowego mikroskopu elektronowego oraz metodę kontroli szybkości krystalizacji materiałów (tzw. Metoda Czochralskiego).
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy posiada oryginalny i działający metalograf – mikroskop podarowany uczelni przez rodzinę prof. Czochralskiego.

Seminarium jest skierowane do wszystkich zainteresowanych tematyką naukową oraz postacią prof. Jana Czochralskiego, a także pasjonatów nowoczesnych technologii.
Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2017 r. w AUDITORIUM NOVUM Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy ul. Al. prof. S. Kaliskiego 7.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Powołanie do życia „RCI – Przestrzeni Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego” stanowi ważny krok otwierający drogę w kierunku nadania właściwego kontekstu działaniom proinnowacyjnym Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Program:

10.00 – 10.15  Otwarcie seminarium – prof. Adam Gadomski Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy w Bydgoszczy

10.15 – 11.00  „A New Kilogram in 2018: The Biggest Revolution in Metrology since the French Revolution” – prof. Klaus von Klitzing Instytut Maxa Plancka w Stuttgarcie,                          laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

11.00 – 11.20  Przerwa kawowa

11.20 – 11.50  „The importance of monocrystalline silicon spheres in redefinition of the unit of mass” – prof. Andrzej Zięba (AGH)

11.50 – 12.20  „Several Thoughts on Professor Jan Czochralski” – prof. Anna Pajączkowska (ITME)

12.20 – 12.50  „Novel functional materials produced by crystal growth methods” – prof. Dorota Pawlak (ITME)